Opublikowany przez: Familiepl 2020-03-12 11:51:22
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jonathan Borba/Unsplash
UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż opublikowały nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci.
Zajęcia dydaktyczne zostały na razie wstrzymane do 25 marca, być może zakaz ten zostanie przedłużony, ale na razie nie ma żadnych dodatkowych wytycznych w tej sprawie. Dlatego też zalecenia obejmują także wskazania dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.
W przypadku zamknięcia szkoły, wytyczne zawierają zalecenia mające na celu złagodzenie ewentualnego negatywnego wpływu na naukę i samopoczucie dzieci.
Oznacza to, że należy wdrożyć plan zapewniający ciągłość edukacji. Można m.in. rozważyć możliwość nauki zdalnej przez platformy internetowe czy emisję treści edukacyjnych w radiu. Plany te powinny również obejmować niezbędne kroki w celu bezpiecznego ponownego otwarcia szkoły.
UNICEF zaleca, aby czas spędzony w domu z powodu zamknięcia szkoły nie był czasem porzucenia nauki i przymusowych wakacji, a został wykorzystany na realizację programu szkolnego i nadrabiania ewentualnych zaległości w nauce.
Jeśli szkoła pozostanie w późniejszym terminie otwarta, należy zapewnić dostęp do informacji oraz ochronę dla dzieci i ich rodzin. Organizacje zalecają, aby:
- zapewnić dzieciom informację o tym, jak chronić się przed wirusem;
- promować dobre praktyki higieniczne (przede wszystkim częste mycie rąk,
- nie dotykanie twarzy i nosa, zakrywanie nosa i ust podczas kichania czy kaszlu) i zapewnić materiały higieniczne i dezynfekcyjne;
- częściej sprzątać i dezynfekować budynki szkolne, zwłaszcza toalety oraz sanitariaty;
- usprawnić wentylację i prawidłowy przepływ powietrza w szkołach (częściej wietrzyć).
Wytyczne trzech organizacji są właściwe nie tylko dla krajów, w których zostały potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Uczniowie, którzy dowiedzą się o metodach prewencji i kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, są bardziej świadomi i mogą przekazać informacje swojej rodzinie, przyjaciołom oraz społeczności lokalnej.
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Przykładowo, zalecenia dotyczące ochrony uczniów i szkół wdrożone w Gwinei, Liberii i Sierra Leone podczas epidemii eboli w latach 2014-2016, znacząco pomogły w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.
UNICEF zachęca szkoły, aby – niezależnie od tego, czy są otwarte czy zamknięte – zapewniły uczniom pełne wsparcie. Szkoły powinny dostarczyć informacji o dobrych praktykach higienicznych, ułatwić wsparcie psychologiczne, zwalczać dyskryminację i zachęcać uczniów do życzliwości oraz unikania stereotypów w rozmowach o wirusie.
Czytaj też:
>> WZÓR Oświadczenie o opiece nad dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola, żłobka, szkoły KORONAWIRUS [COVID-19]
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.